ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΙΤΙΟΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ TOY ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ

ΑΕΚ-Ομόνοια 5-0

A+ A A-
04 Δεκ 2017

Εντυπωσιακή νίκη με 5-0 σημείωσε η ομάδα μας στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Ομόνοια στο AEK ARENA και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Εξαιρετικό πρώτο μέρος για την ομάδα μας, που ξεκίνησε πολύ δυνατά και στο 11ο λεπτό έφτασε στο 1-0 με τον Florian να φεύγει στην πλάτη της άμυνας της Ομόνοιας και με δυνατό σουτ να ανοίγει το σκορ. Η ομάδα μας δεν έμεινε εκεί και έψαξε και το δεύτερο γκολ. Aφού πρώτα απείλησαν Acoran (21'), Trickovski (24') ο Florian... ξαναχτύπησε και αυτή την φορά με κεφαλιά μετά το φάουλ του Larena σημείωσε το 2-0 στο 38'.

Στην επανάληψη η ομάδα μας προσπάθησε να διαφυλάξει το προβάδισμα των δύο τερμάτων, ενώ απείλησε με Trickovski (46’), Acoran (53’), Florian (54’). Τελικά έφτασε στο 3-0 με τον Tomas να χρίζεται σκόρερ με υποδειγματικό πλασέ μετά την πάσα του Florian (72’). Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα μας απείλησε με Trickovski (76’, 82’) και έφτασε στο 4-0 με τον Larena να σκοράρει με μακρινό σουτ στο 84’ και τον Acoran με καταπληκτικό σουτ να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα για το 5-0 στο 86’.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (ΙmanolIdiakez): Juan Pablo, Αντωνιάδης (76’ Nelson), Truyols, Mojsov (78’ Pankov), Catala, Larena, Acoran, Τomas, Trickovski, Laban, Florian (87’ Ρουσιάς).

Ομόνοια (ΠάμποςΧριστοδούλου): Velthuizen, Fabricio, W. Soares, A. Soares (76’ Maduro), Jailson, Jarchino, Lopes (87’ Benteke), Cande (69’ Leandro), Margaca, Breeveld, Χριστοφή.

Διαιτητές: Λούκας Σωτηρίου (Ανδρέας Π. Ανδρέου, Κυριάκος Κυριάκου, Κώστας Ψευδιώτης, Ανδρέας Ξάνθου)

Κίτρινες: Mojsov, Αντωνιάδης / Breeveld, W. Soares, Margaca

Κόκκινες: -

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την απίστευτη δουλειά που έκαναν σ΄ένα δύσκολο παιχνίδι. Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, μας πίεσαν ψηλά. Προσπαθήσαμε να βρούμε τους χώρους και σκοράραμε δύο γκολ. Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια πίεσε στο πρώτο 20λεπτο. Ο Juan Pablo έκανε πολύ καλές επεμβάσεις. Αν η Ομόνοια έβαζε γκολ σε εκείνο το σημείο τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Σκοράραμε το τρίτο γκολ και το παιχνίδι τελείωσε. Οι παίκτες μου δεν σταμάτησαν, συνέχισαν μέχρι το τέλος. Κάποια παιδιά που δεν έχουν τόσο χρόνο συμμετοχής, είδαμε πως πανηγύρισαν δείχνει το καλό κλίμα που έχουμε. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας, ήταν εκπληκτικοί. Νιώθουμε πολύ καλά όταν παίζουμε στην έδρα μας», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής μας, Imanol Idiakez.