Πετρολίνα ΑΕΚ: Eντός έδρας ήττα και 2-2 η τελική σειρά

Δεν τα κατάφερε η Πετρολίνα ΑΕΚ να ξεπεράσει τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα και να εκμεταλλευτεί την έδρα, ηττήθηκε με από τον Κεραυνό στο Κίτιον στον τέταρτο τελικό της ΟΠΑΠ Basket League. Στο 2-2 η σειρά των τελικών, με τον πέμπτο και τελευταίο αγώνα που θα αναδείξει τον φετινό πρωταθλητή να διεξάγεται την Κυριακή στο κλειστό «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο (Κυριακή 21/05, 19:30). Εκπληκτική παρουσία από τον κόσμο, που κατέκλυσε τις τρεις κερκίδες του Κίτιον.

Αρκετά νευρικό το ξεκίνημα της ομάδας μας στην αναμέτρηση, ενώ στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα εύστοχοι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +14. Διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα μας να... ροκανίζει γρήγορα την διαφορά και να βρίσκει τις λύσεις, μειώνοντας με το τέλος της περιόδου στον 1 πόντο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας δυσκολεύτηκε να βρει τις λύσεις επιθετικά και έμεινε πίσω στο σκορ με 7 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα μας προσπάθησε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα, όμως δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 32-33, 43-50, 64-69.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 7, Brown 16, Σιζόπουλος 8 (1), Gresham 8, Μαντοβάνης, Hunt 16 (1), Μανωλόπουλος 3 (1), Παντελή 6 (1),

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Burns 9 (1), Μιχαήλ 7 (1), Στυλιανού 6 (1), Τίγκας 15 (2), Thomas 10 (1), Krubally 22 (1), Mishula 7 (2), Πασιαλής 3 (1), Τίγκας 5 (1).