Πετρολίνα ΑΕΚ: Πανάξια Κυπελλούχος για 9η φορά!

Κυπελλούχος Κύπρου για 9η φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η Πετρολίνα ΑΕΚ, με την ομάδα μας να κερδίζει με 88-72 την Ανόρθωση  στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία, στον τελικό του Final Four toy Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League.

Η ομάδα μας είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και το διαχειρίστηκε σε όλη την διάρκεια του τελικού. Μετά το εξαιρετικό της ξεκίνημα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +15, ενώ συνεχισε με κεκτημένη ταχύτητα και στο δεύτερο δεκάλεπτο ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο την διαφορά στο +19. Το σκηνικό παρέμεινε αναλλοίωτο μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με την ομάδα μας να διατηρεί την διαφορά ασφαλείας και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +17. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι τους 11 πόντους, με την ομάδα μας ωστοσο να εμφανίζεται ψύχραιμη στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης και να κρατά το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα ήταν ο Hollingsworth (22 πόντοι, 6/10 βολές, 5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 36-55, 50-67, 72-88

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Βάρσος, Sanadze 25 (2), Davis 2, Muosa 14 (2), Paulicap 7, Freeman 16, Ελευθερίου, Κωνσταντίνου, Νοταρίδης, Τομπάζος 5 (1), Βύρωνος, Μαυρομμάτης 3.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 22 (2), Brown 20 (1), Σιζόπουλος 14 (1), Hunt 6, Μαντοβάνης 13, Γεωργίου, Στυλιανού, Μανωλόπουλος, Κορωνίδης, Παντελή 3, Gresham 10, Τσουλούπας.