Άλμα πρόκρισης με 3-0…

Με πρωταγωνιστή του αγώνα ο Τιμ Ντε Κλερ η ομάδα μας έβαλε τις βάσεις πρόκρισης για το Δ΄προκριματικό γύρο του Europa League αρκεί να δείξει το ίδιο καλό πρόσωπο και στον επαναληπτικό στη Τσεχία και να σφραγίσει το εισιτήριο. Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φαν Νταϊκ  στο 61’,  δυνατό σουτ του Γκαρσία στο 73’ και  το υπέροχο σουτ του Ντε Κλερ στις καθυστερήσεις του αγώνα η ομάδα μας επικράτησε με 3-0 απέναντι στη Μλάντα Μπόλεσλαβ.

Η ομάδα μας που στο Α΄μέρος πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση και δεν απείλησε την Τσέχικη ομάδα , στην επανάληψη και μετά το 50’ έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο και δικαιώθηκε με τρία τέρματα που κάλλιστα θα μπορούσαν να ήταν και πέντε. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντε Κλερ που κέρδισε το πέναλτι, έδωσε την ασίστ για το δεύτερο γκολ και πέτυχε το τρίτο.

Οι φάσεις και τα γκολ

10'Aναγκαστική αλλαγή για την Μλάντα. Μέσα ο Γιάνιτσεκ, έξω ο Νέβιθ

12’ Ο Χράμοστα έκανε χαμηλό σουτ έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Νέγκρι

15' Μιρτάκοβιτς σουτ έξω από την περιοχή, εντυπωσιακή απόκρουση από τον Μίλερ σε κόρνερ

26΄ Κίτρινη κάρτα στον Χραμόστα μετά από φάουλ στον Νέγκρι

31' Ντεγκλέρ σουτ έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Μίλερ

39' Tζέισον Δημητρίου μπαλιά στην περιοχή και ο Γκαρσία έκανε το σουτ άουτ

41' Κίτρινη κάρτα στον Λίνσεν

45+2 Μιρτάκοβιτς έκανε την προβολή και ο Μίλερ έδιωξε σε κόρνερ

47' Κούντελά σουτ έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Νέγκρι

51' Ο Πρισό πάσαρε στον Ντε Κλερ ο οποίος μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι. Η πρώτη σπουδαία ευκαιρία για την ομάδα μας.

54'  Ο Κούντελα μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ και ο Φαν Νταίκ έδιωξε στη γραμμή του τέρματος.

56' Μιρτάκοβιτς στην περιοχή έκανε το σουτ απέκρουσε ο Μίλερ και έχασε την κλασική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

60’ Ανατροπή του Ντε Κλερ απο τον Γιάνιτσεκ και πέναλτι για την ΑΕΚ

61'Γκολ. Φαν Νταίκ εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 1-0

63' Μέσα ο Κίνγσκλει, έξω ο  Παύλου

65' Πρίσο τη μπαλιά απο δεξιά και ο Μιρτάκοβιτς μέσα στην περιοχή έκανε την κεφαλιά δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
66' Κίτρινη κάρτα ο Τζέισον Δημητρίου

73' Γκολ. Ντε Κλέρ πάσαρε από αριστερά και ο Γκαρσία με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-0.

76'  Ο Κινγκσλεϊ  απο το χώρο της μεσαίας γραμμής , μπήκε στην περιοχή και ο Γκαρσία στην περιοχή έκανε την προβολή όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

87' Μέσα ο Σκοπελίτης, έξω ο Γκαρσία.

90' Μέσα ο Γκόμεζ , έξω ο Πρισό.

90+4 Γκολ!  Ο Ντε Κλερ έδωσε στον Κίνγκσλεϊ που από πλάγια μέσα στην περιοχή ολοκλήρωσε με τακουνάκι την κίνηση ένα-δυο και ξανά ο Ντε Κλερ σκόραρε με ωραίο πλασέ  μέσα στην περιοχή και 3-0!

«Τίποτα δεν τελείωσε ακόμα»
Στη δημοσιογραφική διάσκεψη ο προπονητής μας ανέφερε ότι «έχουμε εξασφαλίσει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα που μας χαροποιεί πάρα πολύ. Είναι πολύ σημαντικό που σκοράραμε χωρίς να δεχτούμε τέρμα. Ήταν δύο καλές ομάδες στο γήπεδο με μικρές διαφορές. Η ομάδα μου ήταν πιο τυχερή και έτσι πέτυχε 3 γκολ. Οι παίχτες μου έδωσαν τα πάντα αλλά τίποτα δεν τελείωσε ακόμα. Υπάρχει ακόμα ένα 90λεπτο και εκεί τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα. Έχουμε ένα προβάδισμα αλλά το παιχνίδι ξεκινά από το 0-0».

Κίτρινες: Λίνσεν, Δημητρίου - Χράμοστα

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Νέγκρι, Δημητρίου, Σεράν, Χόφλαντ, Ντε Κλερ, Λίνσεν, Φαν Ντάικ, Πρίσο (91΄ Γκόμεζ), Γκαρσία (88΄ Σκοπελίτης), Παύλου (63΄ Κίνγκσλεϊ), Μιρντάκοβιτς.

ΜΛΑΝΤΑ: Μίλερ, Ρέζνιτσεκ (77΄ Ταμπόρσκι), Ρόλκο, Κούλιτς (61΄ Στόχαντζ), Κούντελα, Σιρλ, Χράμοστα, Κισέλα, Νέουβιρθ (10' Γιάνισεκ), Προτσάζκα, Οπιέλα.